Adli Ses İnceleme

Adli ses inceleme temel olarak bilimsel yöntemlerin ve analitik tekniklerin kullanılarak sesin ya da ses kaydının orijinalliği ve özgünlüğünün tespit edilerek ilgili kayıtlar hakkında delil oluşturulmasını sağlayan bilimsel bir disiplindir.

Bir Bilene Danışayım

Adli Ses İnceleme

Adli ses inceleme temel olarak bilimsel yöntemlerin ve analitik tekniklerin kullanılarak sesin ya da ses kaydının orijinalliği ve özgünlüğünün tespit edilerek ilgili kayıtlar hakkında delil oluşturulmasını sağlayan bilimsel bir disiplindir.

Bir Bilene Danışayım

Adli Ses Analizi ve İncelemesi Nedir?

Adli ses, herhangi bir adli vaka sonucunda delil niteliği taşıyan ve olayın aydınlanmasını sağlayabilecek her türlü kayıt cihazından elde edilmiş ses olarak tanımlanabilir. Mahkeme tarafından delil olarak kabul edilen sesler, analog veya dijital kayıt cihazları, ses kaydı yapan video kameralar ve fotoğraf makineleri, bazı güvenlik kameraları(dahili mikrofona sahip), cep telefonları gibi her türlü kayıt cihazı ile elde edilebilmektedir.

Adli Ses İnceleme konusu da bu adli deliller üzerinde doğruluğu kanıtlamak için yapılan işlemleri oluşturur. Var olan sesler, adli ses inceleme ile orijinali üzerinde yapılan değişiklikler(montaj veya manipülasyon), mevcut sesin iyileştirilmesi veya temizlenmesi, belli başlı seslerin tespiti, tapeleştirme (sesleri yazıya dökme işi), ses yapısından şahıs kıyaslama, gibi konular uzmanlar tarafından belirlenir.

Bunun yanında sesin ya da ses kaydının orijinalliği ve özgünlüğü de adli ses inceleme ile tespit edilebilir.

Adli ses inceleme temel olarak bilimsel yöntemlerin ve analitik tekniklerin kullanılarak ilgili kayıtlar hakkında delil oluşturulmasını sağlayan bilimsel bir disiplindir.

Adli Ses inceleme alanları aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

  • Konuşmacı Tanıma İncelemeleri

Kimliği bilinmeyen bir sesin, kimliği bilinen bir ya da daha fazla sesle karşılaştırılarak benzerlikler ya da farklılıklarının belirlenmesi şeklinde yapılır. Konuşmacı kimliklendirme ve tanıma incelemeleri bütün işitsel ve görsel duyuların kullanıldığı çok yönlü bir analizdir.

  • Ses İyileştirme İncelemeleri

Net ve anlaşılır olmayan kayıtlar üzerinde yapılan filtreleme, sinyal iyileştirme ve belirginleştirme çalışmalarıdır. İstenmeyen sinyallerin çeşitli yazılım ve donanımlar kullanılarak önüne geçilmesi ve duyulması istenen sinyalin (insan sesi, nesne sesi vb.) anlaşılabilir hale getirilmesi şeklinde yapılan bir analizdir

  • Kurgu, Montaj, Manipülasyon İncelemeleri

Kaydın ilk oluşturulduğu halini (orjinalliğini) koruyup korumadığına dair yapılan incelemeleri kapsamaktadır. Kayıt güvenilirliği incelemelerinde genel olarak kayıtlar üzerinde herhangi bir ekleme, çıkarma ve diğer müdahalelerin bulunup bulunmadığıyla ilgili hususlara yanıt aranmaktadır.

  • Konuşma Çözümleme, Tapeleştirme (Metin haline getirme)

Net ve anlaşılır olmayan kayıtlar üzerinden yapılan iyileştirme incelemeleri neticesinde ortaya çıkan seslerin çözümlenmesi (kimliklendirme) ve bu çözümlemelerin tapeleştirilmesi(yazıya dökülmesi) işidir. Kayıt kalitesine, iyileştirme zamanına ve toplam kayıt süresine(saat) bağlı olarak çözümleme ve tapeleştirme zamanı değişiklik göstermektedir. Adli Ses alanında en çok talep gösterilen inceleme biçimidir.

  • Konuşmaların metin haline getirilmesi” ve “Konuşmacı Tanıma İncelemelerinde” kullanılabilecek kriterlere sahip “Karşılaştırma (mukayese) Kaydı” alınması şeklindeki taleplere de yanıt verilebilmektedir.

Adli Ses analizi ve incelemesi konusunda uzman ekibimiz ile çözüme ulaştırdığımız adli ses analizi disiplini içerisinde yer alan birçok örnek bulunmaktadır:

  • Telefonda birçok kez tacize uğradım. Daha sonra bu konuşmalar karşı taraf tarafından üzerinde oynanarakeşime gönderilmiş. Yaptığım konuşmalar ile eşime gönderilenler çok farklı ama ispat edemiyorum. Bana bu konuda hizmet verebilir misiniz?
  • Eşim ile boşanma arifesindeyiz. Evde sürekli bize kötü davranıyor. Ben bu hareketlerini kayda aldım. Sesler biraz boğuk ama anlaşılıyor. Bu sesleri temizleyebilirmisiniz? Temizlendikten sonra da avukatıma vermek üzere bu sesleri yazıya dökebilir misiniz?
  • Müvekkilime ait 36 saatlik bir ses kaydı mevcut. Bu ses kaydıçok gürültülü temizleyebilir misiniz?
  • Profesyonel müzisyenim. Eserlerim kullanılarak haksız kazanç sağlanıldığını düşünüyorum. Aidiyetini ispat edebilmem için bir özel uzman raporuna ihtiyacım var. Bu hizmeti sizden alabilir miyim?

Bilirkişi.Net Uzman Görüşü Danışmanlığı Hizmet Aşamaları

Bilirkişi.Net Uzman Görüşü Danışmanlığı Hizmet Aşamaları

Hizmet Aşamaları - Ön Görüşme

Ön Görüşme 

Araştırma

Teklif

Ücret

Rapor Yazımı

Teslim

Adli Ses İnceleme Uzmanlarımızdan bilgi almak, Ses kayıtlarınızı analiz ettirmek ya da metin haline getirmek istiyorsanız formu doldurmanız neticesinde Proje Yöneticimiz sizinle iletişime geçecektir.

Bir Bilene Danışayım