Makale Sahibi: İ.Kudret Elçiboğa

FRAUD VE CHARGEBACK UZMANI

WESTERN UNION ÜZERİNDEN YAPILAN DOLANDIRICILIK TRENDLERİ

Western Union; dünyanın birçok noktasına hızla para gönderimi için tercih edilen, 150 yıldan uzun bir süredir faaliyet gösteren global bir şirket. Bugün dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede 500.000’den fazla acente hizmet noktası ile, milyonlarca insan para göndermek ve almak için bu şirkete güvenmektedir.

Western Union ile para transferi aşağıdaki adımlarda gerçekleşmektedir.

 • Herhangi bir Western Union acentesine gidilir ve para gönderme formu doldurulur.
 • Para, komisyon ücreti ve geçerli resmi kimlik belgesi hizmet noktasındaki yetkiliye verilir.
 • Gönderici tarafından alıcıya paranın gönderildiği iletilir, gönderilen parayı alabilmesi için alıcıya gerekli bilgiler verilir.
 • Alıcı herhangi bir Western Union hizmet noktasına gider, para alma formunu doldurur. Paranın gönderildiği ülkeyi, gönderen kişinin adını, gönderilen tutarı ve Para Transferi Kontrol Numarasını (MTCN) eksiksiz belirtmek zorundadır.
 • Formla birlikte geçerli resmi kimlik belgesinin hizmet noktasındaki yetkiliye verilmesi zorunludur.
 • Gişe yetkilisi gelen gönderiyi kontrol eder ve makbuz ile parayı öder.

Dünyada her sistemi dolandırıcılık veya sahtekarlık yaparak para kazanmak için kullanan kişiler de bulunmaktadır. Güvenlik herkesin sorumluluğudur. Bu nedenle Western Union üzerinden güvenli bir şekilde para transferi yapmanız için, yapılan dolandırıcılık eğilimlerinden haberdar olmanız gerekiyor.

Aşağıda bu dolandırıcılık trendlerini ve fraud senaryolarının başlıcalarını bulabilirsiniz :

İnternet üzerinden araba alımı dolandırıcılığı : İnternetten başta sahibiden.com olmak üzere araba baktığınızı düşünün. Değerinin çok altında fiyatla satışa çıkarılmış arabayı beğeniyorsunuz ve satıcı ile iletişim kurmak için arıyorsunuz ancak ulaşamıyorsunuz. Daha sonra sizi dolandırıcı satıcı yurtdışı numaradan arıyor ve yurtdışında olduğu için telefonu açmadığını çünkü size fazla tutar yazdığını belirterek ilk baştan güveninizi kazanmaya çalışıyor. Özellikle Fransa,İngiltere ve Bulgaristan üzerinden bu dolandırıcılık yapılmaktadır. İş nedeniyle bundan sonra yurtdışında yaşayacağını ve acil olarak ülke dışına çıkmak zorunda kaldığı için arabayı ucuz fiyattan elden çıkarmak istediğini belirtiyor. Siz araca talip olduğunuzu belirttiğinizde iki tip senaryo devreye giriyor. Eski versiyonda; satıcı kapora olarak para göndermenizi talep ediyor ve parayı alarak dolandırıcılığı gerçekleştiriyor. Yeni versiyonda ise; yurtdışından arabayı göstermek için dünyanın yolunu geleceğini belirten dolandırıcı satıcı, tanıdığınız birinin üzerine para göndermenizi ve bu şekilde arabayı alacak paranız olup olmadığını görmek istediğini belirtiyor. Tanıdığınız adına parayı göndereceğiniz için, tanıdığınız kişinin kimliği olmadan paranın çekilemeyeceğini belirterek size güven veriyor. Sizde parayı tanıdığınız(eşiniz, kardeşiniz,…) adına yatırıyorsunuz ve bu dolandırıcı satıcı ile bilgileri paylaşıyorsunuz. Dolandırıcı da sahte kimlik veya pasaport ile gidip acentadan parayı alıyor. Malesef bu senaryo ile birçok kişi dolandırılmış ve mağdur olmuş durumda.

Fazla ödeme dolandırıcılığı : Bu dolandırıcılık türünde, bu sefer satıcı sizsiniz ve dolandırıcı alıcı. Motosiklet, araba veya herhangi bir yüksek fiyatlı eşyayı satmaya çalıştığınızı düşünün. Dolandırıcı alıcı, satmak istediğiniz ürüne talip oluyor ve uydurma bir sebeple istediğiniz fiyattan fazla bir ödeme yapıyor. Bu ödemeyi sahte çek ile size gönderiyor. Fazla yapılan ödemeyi tekrar para transferi ile göndermenizi talep ediyor. Dolandırıcı işlemin biran önce tamamlanmasını, işlemin acil olduğunu belirterek üzerinizde baskı kuruyor. Sizde çeki daha bozdurmadan veya bankada daha işlemler devam ederken parayı gönderiyorsunuz ve dolandırıcılık gerçekleşiyor.

Ön ödemeli kredi dolandırıcılığı : İnternetten okuduğunuz bir ilan ile veya telefonla size ulaşarak kredi geçmişinize bakmadan kredi vermeyi teklif eden bir şirket yetkilisi ile iletişime geçiyorsunuz . Kredi faizi de oldukça cazip oluyor genelde. Ve özellikle bankadan kredi talebi olumsuz sonuçlanan kişiler hedef seçiliyor. Dolandırıcı şirket yetkilisi sizden tüm gerekli bilgileri alır ve kredinin size verileceği garantisini verir. Tek koşul olarak, kredinin ilk iki taksidinin geri ödemesinin iyi niyet göstergesi olarak önceden yapılması talep edilir. Parayı gönderirsiniz, dolandırıcı parayı aldığını ve en yakın zamanda size kredi tutarını göndereceğini garanti eder. Ne yazık ki, ödemeyi yaptıktan sonra dolandırıcıya ait telefonun kapalı olduğunu görürsünüz ve söz verilen kredi hiç bir zaman elinize geçmez. Çünkü dolandırıldınız.

İş vaadiyle dolandırıcılık : Evde çalışma olanağı, günde sadece birkaç saat, yüzde ona kadar komisyon ile kazanma gibi cazip tekliflerle kandırılarak, dünyanın dört bir yanına para gönderen bir şirkette çalışmayı önerirler. Yapmanız gereken çok basittir, banka hesap bilgilerinizi dolandırıcı işvereninize verirsiniz. Daha sonra hesabınıza yüklü bir tutar yatırırlar ve yapmanız gereken bu parayı çekmeniz, paranın içinden size vaadilen komisyonu almanız ve kalanı Western Union gibi yasal bir şirket üzerinden tekrar üçüncü şahıslara göndermeniz talep edilir. Dolandırıcı işveren bu durumu, zaman tasarrufu ve kurumsal havale yapmanın ekstra formlar ve süreç gerektiğini belirterek açıklar. Ancak maalesef işveren bir suç örgütüdür ve farkında olmadan bir kara para aklama suçuna karışmış olursunuz. Bu dolandırıcılar, paraları sizin hesabınıza geçirerek ve üçüncü şahıslara göndererek, suçluların ve çalıntı paranın izinin sürülmesini güçleştirirler.

Yolcu gemisinde çalışma vaadiyle dolandırıcılık : Gazetede veya internette bir yolcu gemisinde mükemmel bir iş için ilanlar görürsünüz. Verilen numaradan ararsınız ve başvurunuzu yaparsınız. Kısa bir süre içinde olumlu cevap ile dönüş sağlanır. Teklifin yasal olduğuna inanırsınız çünkü sonuçta bu ilan itibarlı bir gazetede ya da internet sitesinde yer alıyor. Hayatınızın fırsatı için, tek yapmanız gereken üniforma ve ayakkabı almak için gerekli tutar için para transferi yapmanız. Parayı gönderdikten sonra, artık telefonlarınızın yanıtlanmadığını görürsünüz. Doğrudan yolcu gemisine ulaştığınızda, böyle bir ilan vermediklerini ve size ulaşan kişileri tanımadıklarını belirtirler. Çünkü iş bulma vaadiyle dolandırıldınız.

Nijerya dolandırıcılığı : Dolandırıcılığın ismi dolandırıcıların çoğunlukla Nijerya’da oturduğunu iddia etmesinden kaynaklanmaktadır. Genelde linkedin üzerinden yabancı bir ülkeden önemli bir kişi olduğunu iddia eden birinden bağlantı daveti alırsınız. Büyük bir bankanın müdürü ya da devlet yetkilisidir. Pozisyon değişebilir ama genelde sizinle bağlantıya geçen kişi size yabancı bir ülkede birisinin paylaşılmayı bekleyen büyük miktarda parası bulunduğu mesajını verir. Fakat bu müdür veya yetkili olan dolandırıcı, milyonlarca dolar büyüklüğündeki parayı çeşitli nedenlerle tek başına erişemediğini belirtir. Sizden isminizi,adresinizi, pasaport numaranızı ve banka hesap bilgilerinizi talep eder. Hesabınıza gelecek parayı yarı yarıya bölüşmeyi garanti ederler. Ancak öncelikle avukat ya da aracı kişiye bir “ön ödeme” ile para transferi yapmanız gerektiğini belirtirler. Para transferini yaparsınız ve dolandırılırsınız.

Yukarıda bahsettiğim dolandırıcılıklardan korunmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın :

 • Pahalı veya zor bulunan bir mal için en düşük fiyat gibi gerçek olamayacak kadar güzel bir teklif alıyorsunuz; satın almadan önce satıcı ile ilgili tüm referansları kontrol edin. Sahte ad vererek havale yapmayın, bu sizi korumaz ve sahte kimlikler ile paranız alınabilir.
 • İnternetten kazanılan bir açık artırmada ödeme olarak sadece para transferi ile ödeme kabul eden bir satıcıyla karşılaşırsanız şüphelenmeye başlayın ve iyice araştırın.
 • Bir piyango veya ödül kazandığınız söyleniyor, ancak ödülü almak için vergi veya komisyon ödemeniz isteniyorsa kesinlikle inanmayın. Çünkü yasal kuruluşlar kazandığınız piyangoyu veya diğer ödülleri almadan önce sizden para talep etmez.
 • Birileri, ilanınıza yanıt olarak kayıp evcil hayvanınızı veya mücevherinizi bulduğunuzu iddia ediyor ve nakliye ücreti veya ödül olarak para göndermenizi istiyorsa; bu kişinin gerçekten evcil hayvanınıza sahip olup olmadığını anlamak için, evcil hayvanınız hakkında ilanda bulunmayan bilgiler vermesini isteyin.
 • Mal satıyorsunuz ve istediğiniz fiyattan çok daha fazlasının yazılı olduğu bir çek alıyorsunuz ancak, ekstra tutarı geri göndermeniz isteniyorsa; bankadan çekin gerçek olup olmadığını öğrenmeden ve çeki tahsil etmeden herhangi bir para transferi yapmayın.
 • Düşük maliyetli bir kredi teklif ediliyor ama, ücretleri veya ilk birkaç kredi ödemesini ödemeniz isteniyorsa ödeme yapmayın. Çünkü kredi veren kuruluşların siz krediyi almadan sizden peşin ödeme yapmanızı istemeyeceğini unutmayın.
 • Evde çalışma olanağı, günde sadece birkaç saat, yüzde ona kadar komisyon ile kazanma gibi cazip tekliflerle iş teklifi aldığınızda ; bu teklifin size sunduğu az çalışarak çok para kazanma olanağı cazip olsa da, bu teklifler genelde dolandırıcılık amacıyla yapılır.
Yazının orjinal linki

Fraud and ChargeBack Uzmanı – İ.Kudret ELÇİBOĞA tarafından kaleme alınan“Western Union Üzerinden Yapılan Dolandırıcılık Trendleri” başlıklı makalenin tüm hakları yazarına aittir. Bilirkişi.Net yazardan aldığı özel izinle bu makaleyi yayınlamaktadır. Bu makale 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında korunmaktadır.