Kart Bilgileriniz Güvende mi?

Şubat 2016’nın son günleri itibari ile yeni bir siber suçun türediğini biliyor musunuz?

Bu dolandırıcılık kısaca şöyle işlemekte;

Sanal pos üzerinden çeşitli bankaların kredi kartlarından “Turkcell 3D TL Yükleme İstanbul Tr” ve “TTNET Anonim Şti. ” gibi güvenilir şirket isimlerine yakın isimler kullanılarak çeşitli meblağlarda para çekim işlemi yapıldığı tespit edilmiştir.

Belirtilen işlemlerde sadece şirket isimleri bulunmakta ve harcama ile ilgili herhangi bir açıklama bilgisi ekstreler üzerinde görülmemektedir.

Bilindiği üzere Türk Telekom, Turkcell, Superonline vb. güvenilir şirketler kartlardan mail order üzerinden yaptığı en ufak ücret tahsilinde açıklama bilgisine yer vermektedir.

Ortaya çıkan son dönem dolandırıcılık olayı ile ilgili Adli Bilişim Uzmanlarımızın yaptığı açıklamaya göre bu tarz işlemlerin kart ekstrelerinde fark eden kişilerin hiç beklemeden ilgili bankaların çağrı merkezlerine ulaşarak Kayıp/Çalıntı ve Şüpheli işlem bildiriminde bulunmaları ve yasal takip açılması için de bankalarından bu işlemlerle ilgili gerekli prosedürleri öğrenmeleri bilgisini vermişlerdir.

Ayrıca konunun bir diğer boyutu olan Fraud and ChargeBack konusunda Fraud and Chargeback Uzmanlarımız detaylı olarak çalışmaktadırlar.

Bu konu ile ilgili bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.

İnternet üzerinde yapılan küçük bir araştırma ile kart dolandırıcılığı ile alakalı dolandırıcılar her gün yeni yöntem geliştirmektedir. Bunun neticesinde siber suçlarla alakalı yeni koruma metodları uzmanlar tarafından geliştirilmektedir.

kın zamanda Kişisel Verilen Korunması kanununun da çıktığı ve uygulamada olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla alakalı olarak dolandırıcıların ve suça konu bilgileri paylaşılan kişilerin Yüce Türk Adaleti karşısında gerekli cezaları alacağını düşünmekteyiz.

Saygılarımızla.

Bilirkişi.Net

Dünyanın ilk ve en büyük şikâyet platformu olan Şikayetvar.com internet sitesine yapılan şikayetlerden birkaç örneği görebilirsiniz.