Yazı Sahibi: Av. Özge DEMİREL

İzinsiz SMS, E-mail vb Nasıl Şikayet Edilir?

İzin alınmaksızın gönderilmekte olan reklam yahut pazarlama içerikli sms, e-mail vb vasıtalarla gerçekleştirilen ticari iletişimin düzenlenmesine ilişkin hükümleri içeren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Her ne kadar söz konusu kanun firmalara kişiler ile ticari iletişime geçmek için kişinin yazılı onayını almak şartını getirmişse de söz konusu uygulamanın günümüz itibariyle tam olarak çözümlenmediği açıktır. Zira firmalar hala izinsiz olarak yahut kişinin itirazı olmasına karşın iletişime geçmeye devam etmektedir. Peki bu durumda ne yapabiliriz?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın http://tiss.gtb.gov.tr/gtb/giris.xhtml alan adlı websitesi aracılığıyla vatandaşlara sağladığı şikayet yöntemi en kolay yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu siteye TC kimlik numarası, doğum yılı ve cep telefonuna gönderilecek olan SMS doğrulama şifresi girilerek kolayca erişmek mümkündür. Giriş yaptıktan sonra öncelikle şikeyet edilecek işlem (SMS, Sesli Arama, E-Posta) seçilir ve zorunlu olan alanlar (telefon numarası, şikayete konu ticari elektronik iletinin tarihi ve saati, şikayetin konusu, gelen ticari elektronik iletinin ekran görüntüsü ve iletinin tam içeriği) doldurularak izinsiz sms, e-mail göndermekte olan firmalar kolaylıkla şikayet edilebilir.

Bu yöntem dışında ayrıca güvenli elektronik imza ya da mobil imza yoluyla e-Devlet üzerinden Gümrük ve Ticaret İl Başkanlığı’na iletilebileceği gibi direkt olarak iletişime geçilenin ikametgahının bulunduğu yerdeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne dilekçe verilerek de gerçekleştirilebilir.

 

Not: Bu yazının orjinali http://www.ozge-demirel.com web sitesinde yayınlanmaktadır.

Avukat Özge DEMİREL tarafından kaleme alınan “İZİNSİZ SMS, E-MAIL vb. NASIL ŞİKAYET EDİLİR?” başlıklı yazının tüm hakları yazarına aittir. Bilirkişi.Net yazardan aldığı özel izinle bu yazıyı yayınlamaktadır. Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında korunmaktadır.