Makale Sahibi: Burak IŞIK

AKARYAKIT VE LPG İSTASYONLARI UZMANI

AKARYAKIT İSTASYONLARI ARASINDA ASGARİ MESAFE NASIL ÖLÇÜLÜR ?

Bugün sektörümüzde yoğun olarak tartışılan bir kavrama “Asgari Mesafe“‘ye değinmek istiyorum. İlk kez duyan birinin alt tarafı bir evrak diyerek geçebileceği bu tutanağın varlığıyla istasyonlar açılırken yokluğunda istasyonlar kapanıyor ya da hiç faaliyete geçemiyor.

Gerek imar planları yapılırken istenen gerekse İstasyonlu Bayilik Lisansı başvurularında dosyaya eklenen bu evrak büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri tarafından verilmektedir.

Kilometre tahdidi akaryakıt istasyonu ile ilgili her aşamada (plan görüşü, avan proje, ruhsat) aranmaktadır.

İlgili kanunda yapılan tanımlama şu şekildedir; 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nun 8. maddesi ve Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği’nin 45. maddesine göre aynı yön üzerinde bulunan şehir içi yollarda 1 km şehirler arası yollarda 10 km ileride ve geride başka bir akaryakıt veya LPG istasyonunun olmaması gerekir.

Asgari mesafenin hesaplanmasında uygulanan prensip aslında basit olmasına rağmen sürekli tartışmalara neden olmaktadır. Kısaca tanımlamak gerekirse; *Yön esasına göre, akaryakıt istasyonundan çıkan bir araç bölünmüş yollarda takip ettiği gidiş güzergahını; bölünmemiş yollarda ise takip ettiği gidiş şeridini değiştirmeden bir sonraki akaryakıt istasyonuna girebiliyorsa bu iki istasyon aynı yön üzerinde kabul edilmelidir.

Tek yönlü olarak trafiğe açık olan karayollarında veya bağlantı yollarında yolun her iki tarafına kurulmak istenen akaryakıt istasyonlarının da aynı yönde kabul edilmesi gerekir.

Kavşaklarda sağa dönen veya ileri doğrultuda devam eden araçların yolun aynı yönünde kaldığı, sola veya geriye dönen araçların ise yolun diğer yönüne geçtiği kabul edilmelidir. Dolayısıyla yön esası uygulandığında, istasyonların giriş veya çıkışının bulunduğu yolun ismi, kodu veya türü farklı olsa bile istasyonlar arasında kilometre tahdidi ölçümü yapılabilecektir.

Kavramların karışmaması için konuyu kısa bir örnek üzerinden izah edelim;

Yukarıdaki şekilde A ve B istasyonları kurulu ve ruhsatlı istasyonlar olup, C parseli plan görüşü talep etmektedir,

C parselinin giriş çıkışının kuzeydeki caddeden verilmesi durumunda, kuzeydeki yol tek yön olduğundan, A ve C istasyonları aynı yönde olacağından km şartını sağlamayacaktır. C parselinin giriş çıkışının güneydeki caddeden verilmesi durumunda ise B istasyonu ile km şartını sağlamayacaktır çünkü kavşaklarda sağa dönen veya ileri doğrultuda devam eden araçların yolun aynı yönünde kaldığı kabul edilmektedir.

Son bir bilgi; Asgari mesafe Akaryakıt satışı için ayrı LPG satışı için ayrı olarak ölçülmektedir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

AKARYAKIT VE LPG İSTASYONLARI UZMANI – Burak IŞIK tarafından kaleme alınan “AKARYAKIT İSTASYONLARI ARASINDA ASGARİ MESAFE NASIL ÖLÇÜLÜR?” başlıklı makalenin tüm hakları yazarına aittir. Bilirkişi.Net yazardan aldığı özel izinle bu makaleyi yayınlamaktadır. Bu makale 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında korunmaktadır.