Adli Görüntü İnceleme

Adli Görüntü İnceleme Nedir?

Günümüzde artık her yerde rastlanılan (Banka güvenlik kameraları, trafik kameraları, bina güvenlik kameraları, cep telefonu kameraları, profesyonel veya kompakt fotoğraf makineleri,) Görüntü kaynaklarından elde edilen Adli Görüntüler Mahkemeler tarafından delil olarak kabul edilen kanıtlardır.

Adli Görüntü İnceleme konusu da bu adli deliller üzerinde doğruluğu kanıtlamak için yapılan işlemleri oluşturur. Var olan görüntüler, adli görüntü inceleme ile orijinali üzerinde yapılan değişiklikler(montaj veya manipülasyon), mevcut görüntüyü iyileştirme veya onarma, belli başlı izlerin tespiti, nesne, şahıs kıyaslama, gibi konular uzmanlar tarafından belirlenir.

Bunun yanında görüntünün ya da fotoğrafın orijinalliği ve özgünlüğü de adli görüntü inceleme ile tespit edilebilir.

Adli görüntü inceleme temel olarak bilimsel yöntemlerin ve analitik tekniklerin kullanılarak ilgili görüntüler hakkında delil oluşturulmasını sağlayan bilimsel bir disiplindir.

Adli görüntü incelemeleri aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

 • Görüntü İşleme Teknikleri ile Görüntü Zenginleştirme ve Onarma

  Çeşitli bilgisayar yazılımları kullanılarak istenilen amaca uygun olarak görüntülerde bölgesel olarak çalışılarak şahıs veya nesnenin tespitine elverişli görüntülerin elde edilmesidir. Plaka tespiti çalışmaları da bu alana girmektedir.

 • Görüntüler Üzerinde Kurgu Çalışması Yapılması

  İnceleme konusu olayı gösterir görüntüler üzerinde olayın anlaşılması amacıyla kronolojik çalışma yapılması ve olayın başlangıç anı ile bitiş anının gösterilmesidir.

 • Görüntü ve Video Karşılaştırma (Nesne, mekan ve şahıs karşılaştırma)

  Fotoğraflar veya video görüntüler içerisinde bulunan şüpheli şahsa ait görüntüler ile mukayese olarak hazırlanan fotoğraflar arasında karşılaştırmalı inceleme yapılmasıdır. Bu karşılaştırma çalışması nesneler, araçlar, mekanlar vb. arasında da yapılabilir.

 • Fotoğraf ve Videolar Üzerinde Montaj İncelemeleri

  Video görüntüleri ve fotoğraflar üzerinde Photoshop vb. ticari yazılımlar vasıtasıyla yapılmış olan değişikliklerin tespitine yönelik yapılan incelemelerdir.

 • Video veya Fotoğraf içerisine gizlenmiş verilerin tespiti

  Bir video görüntüsü veya fotoğraf içerisine yerleştirilmiş olan gizli verinin tespiti için yapılan dekript (çözümleme) çalışmalarıdır.

Adli görüntü inceleme konusunda uzman ekibimiz çözüme ulaştırdığımız adli görüntü inceleme disiplini içerisinde yer alan birçok örnek bulunmaktadır.

 • Hırsızlıkla suçlanmaktayım. Kamera görüntülerindeki şahsın ben olmadığım konusunda bir rapora ihtiyacım var.

 • Bir cinayet davasındaki güvenlik kamerası görüntülerinden kullanılan suç aletinin ilk kimin tarafından kullanıldığının tespitini istiyorum.

 • Bir trafik kazasına karışan iki araç mevcuttur. Kazanın gece olması nedeniyle Mobese kayıtlarından çarpıp kaçan aracın plakasının okunması çok güç. Bu görüntüyü temizleyebilir misiniz?

 • Çalıştığım yerde yaşanan bir olayda suç benim üzerime kaldı. Kamera kayıtlarında 10 saniyelik bir görüntünün eksik olduğunu düşünüyorum. Bu konuda nasıl bir danışmanlık alabilirim?

 • Profesyonel fotoğrafçıyım. Fotoğraflarım kullanılarak haksız kazanç sağlanılmaktadır. Aidiyetini ispat edebilmem için bir özel uzman raporuna ihtiyacım var. Bu hizmeti siz veriyor musunuz?

 • Şantaja maruz kaldım. Bir fotoğrafıma bir kadın fotoğrafı eklenmiş ve bu yolla beni çevreme mahçup etmekle tehtid ediyorlar. Bu fotoğrafın montaj olduğunu ispat etmek istiyorum.

Görüntü Tespiti, Analizi ve Raporlanması uzmanlık ve teknik donanım gerektirir.

Adli Görüntü İnceleme
Bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmamaktadır